právě hraje
PSLOUCHEJ
ŽIVĚ
HANÁPLAY SKYROCKPLAY

Osobnosti kraje

18. 08. 2016 - 10:00 | Co mají rádi? Které akce podporují a jak se jim žije? Postupně představujeme zajímavé osobnosti našeho kraje!

Článek pro vás pravidelně doplňujeme.


Marian Jurečka

„Snažím se měnit věci kolem sebe k lepšímu. Svoji práci dělám vždy naplno a odpovědně. Říkám věci narovinu a neschovávám se za politickou korektnost. Moji oporou v životě je křesťanská víra. Díky ní vím, co je v životě důležité. Spokojené rodiny, bezpečný domov, svoboda, solidarita, tolerance, pracovitost, poctivost, soucit, obětavost, odpovědnost za sebe, své blízké a své okolí. To je to, co v politice prosazuji a za co bojuji. To je svět, který je náš, kterému rozumíme a který bychom si neměli nechat vzít lidmi, kteří to vidí jinak.“


Marian Jurečka - táta pěti dětí, manžel nejlepší ženy, zemědělec, ministr zemědělství, muzikant, 1.místopředseda KDU-ČSL, milovník venkova, dobrého vína, ale také našeho piva, Vás všechny srdečně zve na Hanáckou dožínkovou pouť do Dubu na Moravě, která se uskuteční 27. srpna 2016. 

A otázka pro ministra zemědělství Mariana Jurečku: 
Hanácká dožínková pouť v Dubu na Moravě je Vaší srdeční záležitostí, ale proč? "Máte pravdu, tuto pouť jsem vlastně inicioval sám před sedmi lety a letos to bude již osmá Hanácká dožínková pouť v Dubu na Moravě. K Dubu na Moravě mě vážou rodinné kořeny, protože má rodina původně pocházela z této oblasti a já tu trávil krásné dětství."


Jitka Chalánková

Narodila se 23. 3. 1957 v Bruntále v rodině lékaře (MUDr. Miroslav Tomšů). Dětství prožila v Náměšti na Hané.

Život Jitky Chalánkové je spojen s Olomouckým krajem, kde vyrostla, vystudovala, založila rodinu a pracovala. Jako lékařka mnoho let léčila nejmenší pacienty v prostějovské nemocnici, jako rodič vychovala čtyři děti a jako krajská zastupitelka a náměstkyně hejtmana několik let zodpovídala za sociální oblast v Olomouckém kraji. Od roku 2010 je poslankyní za TOP09. Je místopředsedkyní poslaneckého klubu a letos byla zvolena místopředsedkyní strany.

Jako poslankyně se věnuje zejména sociálním tématům. Prosazuje například opatření na pomoc rodinám, ohroženým dětem a zdravotně znevýhodněným lidem. Je o ní známo, že na půdě sociálního výboru aktivně brání nápadům levicové ministryně práce a sociálních věcí, které považuje za projev sociálního inženýrství. 

Životním vzorem jí byl otec, prof. MUDr. Miroslav Tomšů, CSc., po němž zdědila i zájem o věci veřejné a odvahu, s níž se nebála postavit komunistickému režimu. Jako student medicíny se její otec osobně účastnil odporu studentů proti Únoru 1948 a byl na nějakou dobu vyhnán do pohraničí. Jeho dceru dovedly k odporu proti totalitě události roku 1968. Do veřejného života se pak Jitka Chalánková zapojila v roce 1987, když se začaly projevovat rostoucí zdravotní problémy dětí navštěvujících nově postavenou a stavebně nezvládnutou školu ve Vrahovicích v  Prostějově. Ačkoliv komunistický režim se snažil kauzu ututlat, Jitka Chalánková se jako dětská lékařka do případu vložila. Díky její urputnosti a pomoci místních lidí nakonec vyšly pravdivé informace najevo. Bylo prokázáno statisticky významné poškození zdraví u dětí a budova musela být kompletně opravena. Podobně Jitka Chalánková přistupuje ke své práci v politice, kterou považuje za službu lidem. Věří, že tuto službu lze plnit poctivě a s dobrou vůlí. Nikdy se proto nebojí říkat pravdu a vadí jí politici bez pevných názorů. Mezi své nejvyšší hodnoty řadí úctu k životu, k rodině, ke svobodě a obecným lidským právům člověka. Absolvovala Gymnázium v Olomouci – Hejčíně. V roce 1982 promovala na Lékařské fakultě Univerzity Palackého – obor všeobecné lékařství. Pracovala jako dětská lékařka v Prostějově. Je společnicí s.r.o. ProMedica, provozovatele nestátního zdravotnického zařízení – diagnostika a odborné ambulance. V letech 2004 až 2008 působila jako náměstkyně hejtmana Olomouckého kraje (za KDU-ČSL) pro oblast sociálních věcí, životního prostředí a rozvoje venkova. 

Rodina: Jitka Chalánková je vdaná, má čtyři děti (34, 31, 21 a 19 let). Manžel ing. Tomáš Chalánek.

Zájmy a záliby: lyžování, plavání, cyklistika; četba historické literatury; vycházky do přírody.


Jiří Zemánek

Mgr. Jiří Zemánek Po absolvování Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci pracoval jako učitel na základní škole, později jako zástupce ředitele. Od roku 1998 působí za ČSSD v Zastupitelstvu města Šternberka, v minulosti zde byl také místostarostou, aktuálně je radním. Předsedá KVV ČSSD Olomouckého kraje a členem OVV ČSSD Olomouc. V roce 2006 se stal společníkem Volejbal Olomouc, s.r.o. V roce 2008 byl zvolen do Zastupitelstva Olomouckého kraje, kde působil v Komisi pro mládež a sport a o čtyři roky později krajský mandát obhájil. Od téhož roku je předsedou představenstva Nemocnice Olomouckého kraje, a.s. V roce 2009 se stal členem Výboru Českého volejbalového svazu. Od roku 2010 je poslancem Parlamentu ČR, kde se zabývá prací v Rozpočtovém a Zemědělském výboruO sobě:
V mém zájmu byl vždy rozvoj regionu. Podařilo se mi podporovat zejména sport a mládež. Mnozí z vás o mně jistě vědí, že jsem velkým fanouškem volejbalu. Jsem nejen aktivním hráčem, ale i předsedou výboru Volejbalového klubu Univerzity Palackého Olomouc, ba navíc i členem Výboru Českého volejbalového svazu. Přesto je stále na čem pracovat. Na čem konkrétně? Není to tak, že by přednost měla dostat jen některá témata. Důležité je komplexní a efektivní řízení všech oblastí. 

Šternberský patriot Jiří Zemánek se účastní mnoha akcí a jednou z nich byl i legendární festival Šternberský kopec. V pořadí již XIII. ročník nabídl špičku české a slovenské hudební scény, letos poprvé ve dvou dnech! Páteční hvězdou programu byl bez diskuse Majk Spirit, i na ATMO Music nebo Simu! A sobotu už v 15 hod. chlapecká, taneční, pěvecká a striptérská skupina z Prahy 5 – Smíchova MIG 21!

Partneři Rádia HANÁ

Ozvěte se nám

585 22 55 88
800 13 12 13 dopravní zpravodajství ZDARMA